V pátek 1. března 2024 proběhlo na gymnáziu okresní kolo chemické olympiády kategorie D. Olympiády se zúčastnilo 12 soutěžících, ze základních škol 8 žáků, z nižšího gymnázia 4 žáci.
Teoretická část byla zaměřena na látky v živých organismech. Žáci řešili zajímavé úkoly - biochemickou křížovku, stopové prvky, chemické vzorce, reakce a různé typy chemických výpočtů. V praktické části zkoumali antioxidační účinky kyseliny askorbové a vliv teploty na množství vitaminu C v citrónové šťávě.

Náboj Junior je soutěž v matematice a fyzice pro čtyřčlenné týmy. V krajském kole jsme při umístění sbírali samé jedničky.

Naši talentovaní žáci Šimon Vlach, Ondřej Vaněk, Jan Šnauer a Jaroslav Fiala v doprovodu svých učitelů převzali 17. 10. 2023 z rukou hejtmana PK, pana Rudolfa Špotáka, ocenění za vzornou reprezentaci Plzeňského kraje v celostátních a mezinárodních kolech Biologické a Ekologické olympiády. Jako poděkování za práci s talentovanými žáky obdržela naše G+SOŠ❤️ šek na 93 tisíc korun.

Ve dnech 3.–11. července 2023 se ve Spojených arabských emirátech v městě Al Ain konala Mezinárodní biologická olympiáda (IBO), které se poprvé zúčastnil i náš student G+SOŠ Šimon Vlach. V konkurenci 293 studentů ze 76 zemí celého světa získal stříbrnou medaili.

Každá země vysílá do této soutěže maximálně 4 zástupce, k jejichž výběru používá každý stát svůj vlastní systém. V ČR začíná cesta na MBiO školním kolem biologické olympiády a pokračuje přes krajské až do kola národního. Prvnímu v tomto kole je postup na mezinárodní olympiádu garantován a další tři reprezentanti jsou vybráni na přípravném týdenním soustředění.

Samotná mezinárodní olympiáda v SAE se skládala ze 4 praktických úloh a těchto témat - Bioinformatika, Biochemie, Etologie a Ekologie a Molekulární biologie rostlin. V rámci praktických úloh si všichni mohli vyzkoušet mnoho zajímavých technik, které byly v dalších dnech doplněny o dva tříhodinové teoretické testy.

Příjemným zpestřením pro všechny soutěžící se v průběhu celé akce staly exkurze do Abu Dhabí, Dubaje a výlet do Adventure parku v Al Ainu.

Účastníci jsou na těchto mezinárodních olympiádách zařazováni do medailových pásem, které odpovídají percentilům jejich umístění. Zlaté pásmo je tak určeno pro nejlepších 10 procent, stříbrné pásmo pro dalších 20 procent a bronzové pásmo pro 30 procent účastníků. Z toho vychází, že 40 procent účastníků odchází bez medaile.

Díky zodpovědnému přístupu a velkému přehledu v dané oblasti se Šimon umístil v konkurenci skoro 300 studentů na 78. místě a stal se nejúspěšnějším soutěžícím v České republice.

“Milým překvapením pro mě byla přátelská atmosféra, která panovala mezi účastníky v průběhu celé soutěže. Jako Češi jsme samozřejmě trávili spoustu času se Slováky, ale stejně tak jsme se bavili ať už s Chorvaty, nebo třeba s Indy. Asi nejbližší přátelství jsem navázal se svým spolubydlícím z Kolumbie. Když pak při vyhlášení řekli mé jméno ve stříbrném pásmu, byl jsem velmi nadšen vzhledem k tomu, že jsem si svým výkonem nebyl úplně jistý… dosáhl jsem tak místa, které jsem si ještě před olympiádou přál získat,” komentoval své umístění hned po příjezdu domů.

Je to pro naši školu, město Rokycany, Plzeňský kraj, ale i celou ČR obrovský úspěch. Moc gratulujeme a právem oznamujeme, že jsme na něj hrdí.

Gymnázium a SOŠ Rokycany

Mládežníků 1115/II, 337 01 Rokycany
+420 371 725 363
www.gasos-ro.cz
skola@gasos-ro.cz

 

 

Hlavní kontakty

Gymnázium:
Mládežníků 1115, 337 01 Rokycany
Střední odborná škola:
Svazu bojovníků za svobodu 112/I
337 01 Rokycany
sekretariát SOŠ: +420 371 722 237

Ředitelství

ID datové schránky: 8m6evus
RNDr. Pavel Vlach, Ph.D.
reditel@gasos-ro.cz
+420 603 431 027

Search