CERN je jedno z největších vědeckých center světa umístěné na hranicích Francie a Švýcarska a nám, žákům skoro ze všech tříd gymnázia i SOŠ, se naskytla příležitost prohlédnout si tento unikát zblízka.

Během 21. a 24. října jsme se seznámili s fungováním urychlovače a experimentů umístěných po jeho obvodu. Vše nám vysvětlili samotní vědci, kteří tam pracují. Moderní pohled na stavbu atomu a význam kvarků nám představila expozice Mikrokosmos. Dokonce jsme si v místní cvičné laboratoři sestrojili mlžnou komoru, abychom mohli na vlastní oči pozorovat stopy různých částic, které okolo nás prolétávají každou sekundou, aniž bychom si to uvědomovali.

Celý výlet však nebyl jen o fyzice. Navštívili jsme Ženevu s ohromným vodotryskem a květinovými hodinami, město Annecy, kterému se právoplatně přezdívá Benátky Savojska, a staré okouzlující město Lucern. Nakonec jsme si samozřejmě prohlédli nějakou tu sýrárnu a čokoládovnu, neboť bez toho se výlet do Švýcarska neobejde. Celá expedice byla velice obohacující jak vědecky, tak kulturně a dokonce i chuťově. Mě zbývá jen doufat, že ještě stihne učitelský sbor připravit další ohromující výlet, než odmaturuji.

Vojtěch Špilar, Oktáva