Paralympijský školní den (PŠD) je akce vytvořená v rámci mezinárodního rozvojového projektu (Belgie, Česká republika, Německo, Řecko, Litva a Švédsko), který byl v letech 2005 a 2006 podporovaný Evropskou komisí. Výsledkem pak byla realizace 5 rozdílných programů v každé participující zemi, které se snaží o změnu postojů žáků škol k osobám s tělesným postižením. Program napomáhá úspěšnému začlenění žáků s tělesným postižením do školního kolektivu prostřednictvím využití ideálů paralympismu. Snaží se například zaměřit na rozvoj lidské solidarity, tolerance a vzájemného respektu, na podporu vzájemného porozumění, respektu k jiným kulturám, na rozvoj základních lidských hodnot a vztahů vzhledem k národním a oblastním požadavkům.

V současné době se pořádají podobné akce i v Kanadě, USA, Španělsku nebo v některých asijských zemích. Česká republika je ale lídrem v pořádání těchto akcí. V současné době jich u nás bylo zrealizováno více než 200. 95 % těchto programů pořádalo právě Centrum aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, které bude PŠD realizovat i na Gymnáziu a SOŠ Rokycany 20. 3. 2019. Programu se zúčastní 4 třídy školy.

Uskutečňované aktivity jsou především tyto:

1. přednáška o sportech osob se speciálními potřebami spojená se soutěžním kvizem, většinou s účastí sportovce se zdravotním postižením,
  2. základní mobilita bez zrakové kontroly,
  3. základní mobilita na vozíku (využití mechanických či elektrických vozíků při překonávání běžných architektonických bariér v prostorách školy a bezprostředním okolí,
  4. sporty osob se zrakovým postižením – goalball, judo atp.
  5. sportovní hry osob s tělesným postižením – basketbal na vozíku, florbal na vozíku, házená na vozíku, rugby na vozíku.
  6. boccia, curling, laserová střelba.

Mgr. Vladimír Valach